Directors, Supervisors and Senior Management

Directors, Supervisors and Senior Management

Mr. Li Zhiming

. . . .Executive Director, Chairman

Mr. Li Zhiming, aged 56, executive Director, Chairman (Legal Representative), Secretary of Party Committee. Mr. Li joined the Company in May 2010 as the vice President, and has served as the President from November 2013 to November 2017, and has served as executive Director since January 2014 and the Chairman and the secretary of Party Committee since March 2017. Mr. Li was the chief legal advisor, the secretary of disciplinary committee, chairman of labor union and the deputy secretary of the Party Committee of the Company from October 2012 to March 2017. He has more than 36 years of working experience, over 32 years of which is management experience in the pharmaceutical and healthcare products industry. Mr. Li graduated from the Xinjiang Commerce College with associate degree and a major in finance and accounting in July 1981, and graduated from the economic management discipline of the Urumqi Branch of Xi’an Military Academy with associate degree in July 1997. Mr. Li was qualified as a senior economist and a chief pharmacist. Mr. Li was the deputy director of finance department of Xinjiang New & Special Ethnic Drug Store, deputy general manager and chief accountant of Xinjiang Pharmaceutical Industry and Trade Company, deputy general manager and chief accountant of Xinjiang New & Special Ethnic Drug Corporation, and deputy director of the office of the preparatory and leading group of Xinjiang Pharmaceutical Administration Bureau steering the construction of the group entity from July 1985 to July 1996. Mr. Li was general manager, chairman of the board of directors, secretary of the Party Committee of Xinjiang New & Special Ethnic Drug Corporation, and the director, general manager, vice chairman, chairman, and secretary of the Party Committee of Xinjiang Pharmaceutical Group Company (currently known as Sinopharm Group Xinjiang Medicines Co., Ltd.) from July 1996 to February 2016. Mr. Li is currently the director of Sinopharm Industrial Investment Co., Ltd., China National Accord Medicines Co., Ltd., China National Medicines Co., Ltd., Sinopharm Holding Guoda Drugstores Co., Ltd. and Sinopharm Group Xinjiang Medicines Co., Ltd., vice chairman of Shanghai Shyndec Pharmaceutical Co., Ltd. and general manager of Sinopharm Industrial Investment Co., Ltd., and chairman of Sinopharm Holding Hong Kong Co., Ltd., Sinopharm Holding (China) Finance Leasing Co., Ltd., Sinopharm-CICC (Shanghai) Medical & Healthcare Investment Management Co., Ltd. and Sinopharm Holding Medical Investment Management Co., Ltd.

Mr. Yu Qingming

. . . .Executive Director

Mr. Yu Qingming, aged 54, has been working in the pharmaceutical industry for 31 years, with experience in the management of pharmaceuticals, health products and medical devices and holds the professional title of senior engineer. Mr. Yu graduated from Shanghai Medical Equipment College (now known as University of Shanghai for Science and Technology) in 1987, and graduated from the Central Party School majoring in Economic Management in 2001. From July 1987 to April 1990, Mr. Yu successively served as Secretary of Communist League Branch at Beijing Pharmaceutical Station of China National Pharmaceutical Group Co., Ltd., Secretary to the General Manager and Secretary to the Administrative Party Branch of China Medical Instrument Corporation. From April 1990 to February 1997, he served in the State Pharmaceutical Administration, serving as Deputy Director, Chief Director and Department Secretary of the General Office. From February 1997 to December 2009, he successively served as Deputy General Manager of the China Sales Department and Manager of the Corporate Management Department, Assistant to Chairman, Vice President and Executive President of Zhuhai United Laboratories Co., Ltd. and Executive President of Federal Pharmaceutical International Holdings Limited. Mr. Yu was the Director, General Manager and Party Secretary of China Medical Instrument Corporation from December 2009 to August 2010. Since August 2010, Mr. Yu has been in a senior management position of China National Scientific Instruments and Materials Co., Ltd. and China National Medical Device Co., Ltd. Since November 2016, he served as Chairman and Party Secretary of China National Scientific Instruments and Materials Co., Ltd. and China National Medical Device Co., Ltd. Since November 2018, he served as Party Secretary of the Company.

Mr. Yu was elected as a deputy to the 13th National People's Congress in 2018. He is currently a member of Beijing Chaoyang District Political Consultative Conference, Vice President of China Association for Medical Devices Industry, Vice Chairman of China Association of Medical Equipment, Vice President of China Chamber of Commerce for Import and Export of Medicines and Health Products, Vice President of China Pharmaceutical Enterprises Development Promote Association, Deputy Director of the Medical Device Supervision Research Committee of China Society for Drug Regulation, Vice Director of the National Food and Drug Professional Education Guiding Committee, and Visiting Professor of School of Medical Devices and Food of University of Shanghai for Science and Technology, Visiting Professor of Shanghai University of Medicine & Health Sciences. He has participated in the drafting of the normative documents relating to major regulations such as the medical device industry good storage practices for the former China Food and Drug Administration, and the preparation of the China Medical Device Industry Development Report (Medical Device Industry Blue Paper). He is an industry management expert with both theoretical and practical experience and professional background.

Mr. Liu Yong

. . . .Executive Director, President

Mr. Liu Yong, aged 49, executive Director, President and Deputy Secretary of Party Committee. Mr. Liu joined the Group in January 2003, he has served as the Group’s president since November 2017, executive director since December 2017 and deputy secretary of party committee since January 2018. Mr. Liu has over 26 years of working experience, over 23 years of which is management experience in the pharmaceutical and healthcare products industry. Mr. Liu obtained a bachelor’s degree in science, majoring in business administration of pharmaceutical enterprises, from China Pharmaceutical University in July 1992, a master’s degree in business administration from Fudan University in January 2000 and a doctoral degree in social and administrative pharmacy from China Pharmaceutical University in June 2016. Mr. Liu is a chief pharmacist and a practicing pharmacist. Mr. Liu was employed at Shanghai Pharmaceutical Station from July 1992 to July 1999, and served as the deputy general manager at the marketing department of China National Pharmaceutical Group Shanghai Co., Ltd. and the deputy general manager of Shanghai Guoda Drug Chain Store Co., Ltd. from July 1999 to April 2003. Mr. Liu was the general manager and secretary of Party Committee of Sinopharm Holding Shenyang Co., Ltd. from April 2003 to November 2009. He served as vice president of the Company from January 2009 to November 2017, secretary to the Board of the Company from October 2016 to November 2017, joint company secretary and authorised representative of the Company from October 2016 to August 2018, and has served as chief legal advisor of the Company from January 2014 to December 2017. Mr. Liu is also the director of Sinopharm Industrial Investment Co., Ltd., Sinopharm Holding Guoda Drugstores Co., Ltd. and Sinopharm Holding Hong Kong Co., Ltd., and chairman of Sinopharm Lerentang Pharmaceutical Co., Ltd. and China National Accord Medicines Co., Ltd.

Mr. Chen Qiyu

. . . .Non-executive Director & Vice Chairman

Mr. Chen Qiyu, aged 46, non-executive Director and vice Chairman, joined the Company on 16 January 2003, and had served as the chief Supervisor until 31 May 2010. He has served as a non-executive Director since 31 May 2010 and has been the vice Chairman since November 2013. He has over 24 years of working experience. He obtained a bachelor’s degree in genetics from Fudan University in July 1993 and a master’s degree of business administration from China Europe International Business School in September 2005. Mr. Chen was previously the chief financial officer, the board secretary, general manager, president and vice chairman of the board of directors of Shanghai Fosun Pharmaceutical (Group) Co., Ltd. from July 1998 to May 2010, and has been its director and chairman since May 2005 and June 2010, respectively. He has served as the vice president and co-president of Fosun International Limited since August 2010, and has served as its executive director since July 10 2015. He has served as the vice president and co-president of Shanghai Fosun High Technology (Group) Co., Ltd. since January 2011, and has served as its director since July 10 2015 and has served as its Chairman since November 2017. Mr. Chen has been a director of Tianjin Pharmaceuticals Group Co., Ltd., Zhejiang DIAN Diagnostics Co., Ltd., and Beijing Sanyuan Food Co., Ltd. since February 2009, May 2010 and September 2015, respectively. Mr. Chen served as the supervisor, director as well as the director and general manager of Sinopharm Industrial Investment Co., Ltd from July 2008 to March 2014 successively, and has served as the vice chairman of the same since March 2014 till now. Mr. Chen is currently also the member of Shanghai 12th Committee of the Chinese People’s Political Consultative Conference, the chairman of China Medical Pharmaceutical Material Association and Shanghai Biopharmaceutics Industry Association, the vice chairman of China Pharmaceutical industry Research and Development Association, the vice chairman of China Pharmaceutical Industry Association, the vice-chief commissioner of China Medicinal Biotech Association and the vice-chief of Shanghai Society of Genetics etc.

Mr. Wang Qunbin

. . . .Non-executive Director

Mr. Wang Qunbin, aged 49, non-executive Director, joined the Group in January 2003, and has been a non-executive Director since then. He has around 27 years of working experience, over 23 years of which is management experience in biological medicine. Mr. Wang obtained a bachelor’s degree in science, majoring in genetics, from Fudan University in July 1991. Mr. Wang was previously a lecturer at the Genetic Research Institute of Fudan University from September 1991 to September 1993. Mr. Wang has served as a director of Shanghai Fosun Pharmaceutical (Group) Co., Ltd. since May 1995, during which time he was its chairman of the board of directors from October 2007 to June 2010, and has been its non-executive director since October 2012. Mr. Wang was a director of Shanghai Fosun High Technology (Group) Co., Ltd. from November 1994 to November 2017, and has served as an executive director of Fosun International Limited (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange) since August 2005. Mr. Wang has served as directors of Tianjin Pharmaceutical Holdings Ltd., Sinopharm Industrial Investment Co., Ltd. and Henan Lingrui Pharmaceutical Company Ltd.

Mr. Ma Ping

. . . .Non-executive Director

Mr. Ma Ping, aged 62, non-executive Director. Mr. Wen joined the Group and has served as the non-executive Director of the Company since October 2016. Mr. Ma has over 35 years of working experience and currently serves as an external director of China National Pharmaceutical Group Corporation. Mr. Ma received a bachelor degree from chemistry department of Fudan University in 1982. Mr. Ma served as principal clerk, engineer, vice director and director of Ministry of Labor and Personnel, National Pharmaceutical Administration, State Planning Commission, respectively from February 1982 to March 1992. He served as department manager, project manager, general manager of London Export Corporation, Hoechst (China), Lotus Healthcare, respectively from March 1992 to April 1994. He co-founded and served as managing director of BMP from April 1994 to October 1996. He served as investment director, business development director of Sinogen International Ltd. from October 1996 to May 1998. He served as vice president, COO, China general manager of United Medical Industrial Group from May 1998 to March 2000. He served as director, vice general manager of Tonghua Golden-horse Group (a Shenzhen Stock Exchange-listed company, stock code: 000766) from March 2000 to September 2001. He served as director, general manager of BMP (a Nasdaq-listed company, stock code: BJGP) from September 2001 to December 2005. He served as director, general manager of BioPro Pharmaceutical Inc. from December 2005 to December 2011. He has been serving as director of BioPro Pharmaceutical Inc. and project consultant of Principle Capital since December 2011, and has been serving as an external director of China National Pharmaceutical Group Corporation since May 2016.

Mr. Hu Jianwei

. . . .Non-executive Director

Mr. Hu Jianwei, aged 44, is currently a member of the Party Committee and Deputy General Manager of China National Pharmaceutical Group Co., Ltd. Mr. Hu worked at government agencies for a long time from July 1994 to November 2017. He has in-depth research on macroeconomic operation and management and is familiar with medical and health work. Since December 2017, he has served as a member of the Party Committee and Deputy General Manager of China National Pharmaceutical Group Co., Ltd., mainly responsible for work such as strategic planning and branding.

Mr. Deng Jindong

. . . .Non-executive Director

Mr. Deng Jindong, aged 54, non-executive Director, joined the Group on 30 August 2007, and has been a non-executive Director since then. He has over 30 years of working experience, over 25 years of which is financial management experience. Mr. Deng obtained a bachelor’s degree in economics from Hangzhou Electronics Industry Institution (currently known as Hangzhou Dianzi University) in July 1986 and a master’s degree in economics from Central Institute of Finance and Economics (currently known as Central University of Finance & Economics) in January 1991. He is a non-practicing PRC certified public accountant. Mr. Deng was previously the chief financial officer of Economic Information Network Data Co., Ltd., senior audit manager of Taikang Life Insurance Co., Ltd. and the head of the accounting department of CNPGC from April 2000 to October 2001, from October 2001 to October 2002 and from October 2002 to October 2004, respectively. Mr. Deng has been the chief accountant of CNPGC from October 2004 to May 2017, and has served as its vice general manager since May 2017. Mr. Deng was a director and chief financial officer, and a director of Sinopharm Industrial Investment Co., Ltd. from July 2008 to August 2015 and from August 2015 to January 2016, respectively. He has also been its chairman since January 2016.

Mr. Wen Deyong

. . . .Non-executive Director

Mr. Wen Deyong, aged 47, non-executive Director. Mr. Wen joined the Group and has served as the non-executive Director of the Company since September 2017. Mr. Wen graduated from Donghua University and received a master degree in business administration. Mr. Wen is currently the executive vice president of Shanghai Fosun Pharmaceutical Industry Development Co., Ltd. and vice chairman of Chongqing Yaoyou Pharmaceutical Co., Ltd. Mr. Wen has served as the technician in water needle shop of Chongqing Pharmaceutical Co., Ltd. 6th Factory, the sales outworker in sales department, the sales director in sales company, the general manager in 2nd marketing depratmnet of Chongqing Yaoyou Pharmaceutical Co., Ltd., the general manager of northern unit of Chongqing Haisiman Company, the vice president and president of Chongqing Yaoyou Pharmaceutical Co., Ltd.

Mr. Yu Tze Shan Hailson

. . . .Independent non-executive Director

Mr. Yu Tze Shan Hailson, aged 62, an independent non-executive Director, has served as a non-executive Director since 21 September 2014 and has more than 39 years of working experience. Mr. Yu graduated from the University of Calgary with a bachelor degree in Electrical Engineering in 1979, graduated from the University of Hong Kong with a master degree in Electrical Engineering in 1987, graduated from City University of Hong Kong with a master degree of law in Arbitration and Dispute Resolution in 1995 and completed the postgraduate diploma in Investment Management and post-graduate certificates in Hong Kong Laws and Traditional Chinese Medicine courses. Mr. Yu served as equipment maintenance and testing engineer, equipment maintenance and testing laboratory manager, computer engineering and system engineering manager of Ampex Ferrotec Limited (Hong Kong) successively from June 1979 to September 1987. Mr. Yu joined China International Trust and Investment Corporation Hong Kong (Holdings) Limited and served as the general manager of engineering research and development department, and consultant for Petroleum Development and LPG Tank Terminal Port successively from October 1987 to January 1998. Mr. Yu has been serving as the deputy managing director of Versitech Limited and deputy director of Technology Transfer Office of the University of Hong Kong since February 1998 till now. Mr Yu has been serving as an independent non-executive director of China Traditional Chinese Medicine Co., Ltd. (formerly known as Winteam Pharmaceutical Group Limited, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange) since November 2013. He has served as an independent non-executive director of China NT Pharma Group Company Limited since June 2017. Mr. Yu currently is a Charted Engineer, fellow of each of the Institute of Electrical Engineers, Hong Kong Institution of Engineers, the Chartered Institute of Arbitrators and Hong Kong Institute of Arbitrators.

Mr. Tan Wee Seng

. . . .Independent non-executive Director

Mr. Tan Wee Seng, aged 63, independent non-executive Director, has served as a non-executive Director since 21 September 2014 and has more than 40 years of working experience. Mr. Tan is a Chartered Global Management Accountant, Fellow member of the Chartered Institute of Management Accountants in United Kingdom, and the Hong Kong Institute of Directors. Mr. Tan has been with Reuters Group from April 1984 to June 2002. Mr. Tan served as executive director, chief finance officer and company secretary of Li Ning Company Limited (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange), from January 2003 to November 2008. Mr Tan was an independent director and chairman of the audit committee of 7 Days Holdings Limited (whose shares were listed on the New York Stock Exchange between November 2009 to July 2013) until it was privatized. He was the Chairman of the Special Committee for Privatization of 7 Days Holdings Limited from October 2012 to July 2013. Mr. Tan currently also serves as independent non-executive director of each of Health and Happiness (H&H) International Holdings Limited (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange), Sa Sa International Holdings Limited (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange), CIFI Holdings (Group) Company Limited (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange), Xtep International Holdings Limited (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange) and Shineroad International Holdings Limited, he is also an independent director of ReneSola Ltd. (a company listed on the New York Stock Exchange) and a director and chairman of finance and operation committee of Beijing City International School.

Mr. Liu Zhengdong

. . . .Independent non-executive Director

Mr. Liu Zhengdong, aged 48, independent non-executive Director, has been an independent non-executive Director of the Company since 21 September 2014. He is a lawyer who has more than 23 years of working experience as a practicing lawyer. Mr. Liu graduated from East China University of Political Science and Law (formerly known as East China School of Political Science and Law) with a bachelor's degree in Law in 1991, and juris master's degree in 2002. He served as an assistant prosecutor in Railway Transportation branch of Shanghai People's Procuratorate from July 1991 to June 1994. From June 1994 to October 1998, Mr. Liu worked at Shanghai Hongqiao Law Firm with others as a partner and has been serving as a lawyer. Mr. Liu co-founded Shanghai Junyue Law Firm with others in October 1998 and has been serving as chief partner and lawyer. Mr. Liu served as president of the Eighth Session of Shanghai Bar Association and was also honored as National Excellent Lawyer, Shanghai Excellent Non-litigation Lawyer and Shanghai Leading Talent. Currently, Mr. Liu currently serves as deputy to the Shanghai 14th People's Congress, member of standing committee of Shanghai Changning District 15th People's Congress, standing director of the National Lawyers Association, vice chairman of Shanghai Youth Federation, vice president of Shanghai General Chamber of Commerce, standing member of Shanghai Association of Industry and Commerce, and vice chairman of Shanghai Changning District Association of Industry and Commerce, etc. Mr. Liu also serves as arbitrators of China International Economic and Trade Arbitration Commission (CIETA), Shanghai International economic and Trade Arbitration Commission (SHIAC) and Shanghai Arbitration Commission (SAC), adjunct professor of East China University of Political Science and Law, parttime master tutor of the School of Law of Shanghai Jiao Tong University, visiting professor of each of Shanghai University of Political Science and Law and Lawyer School of Renmin University of China.

Mr. Zhuo Fumin

. . . .Independent non-executive Director

Mr. Zhuo Fumin, aged 67, independent non-executive Director, Mr. Zhuo has been an independent nonexecutive Director since March 2016. Mr. Zhuo has more than 42 years of experience in the field of enterprise management and capital markets. Mr. Zhuo graduated from Shanghai Jiaotong University of Engineering Science in 1983. He subsequently obtained a master’s degree in economics from Fudan University in 1997. Mr. Zhuo currently serves as chairman and managing partner of V Star Capital. Between 1987 and 1995, Mr. Zhuo served senior positions including an office head and an officer assistant of the Shanghai Economic System Reform Committee. Between 1995 and 2002, Mr. Zhuo held in turn various senior positions at Shanghai Industrial Investment (Holdings) Co., Ltd., including the managing director and chief executive officer of Shanghai Industrial Holdings Limited (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 363) and the chairman of SIIC Medical Science and Technology (Group) Limited. Mr. Zhuo has served as the chairman and the chief executive officer of Vertex China Investment Co., Ltd. (a wholly owned subsidiary of Vertex Management Group, a global venture capital management company), founder and chairman of Shanghai Kexing Investment Co., Ltd. and managing partner of GGV Capital, a venture capital fund since 2002. Mr. Zhuo has served as a director of Grandhope Biotech Co., Ltd. (a company listed on the Shenzhen Stock Exchange, stock code: 300238). Mr. Zhuo is also an independent director of Arcplus Group Plc (a company listed on the Shanghai Stock Exchange, stock code: 600629) and Daqo New Energy Corp. (a company listed on the New York Stock Exchange, stock code: DQ), Focus Media (a company listed on the Shenzhen Stock Exchange, stock code: 002027) and Shanghai Shine-Link International Logistics Co., Ltd. (a company listed on the Shanghai Stock Exchange, stock code: 603648), a non-executive Director of Besunyen Holdings Company Limited (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 926), and an independent nonexecutive director of Shenyin Wanguo (H.K.) Limited (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 218) and SRE Group Limited (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 1207).

Mr. Chen Fangruo

. . . .Independent non-executive Director

Mr. Chen Fangruo, aged 53, is currently the Dean of Antai College of Economics and Management at Shanghai Jiao Tong University. Mr. Chen graduated from Shanghai Jiao Tong University in 1985 with dual Bachelor's Degrees in Shipbuilding and Marine Engineering and Computer Science and Technology. In 1987, he obtained a Master's Degree from the Moore School of Electrical Engineering, University of Pennsylvania. He then received his Ph.D. degree from the Wharton School at the University of Pennsylvania. Mr. Chen worked at Columbia Business School in 1992, successively serving as the Assistant Professor, Associate Professor, Lifetime Associate Professor, and Full Professor. In 2005, he became the Lifetime Chair Professor. Mr. Chen acted as a distinguished visiting professor at Stanford School of Business, Cheung Kong Graduate School of Business, Chinese Academy of Sciences, Shanghai Jiao Tong University, Peking University, Tianjin University and other prestigious universities at home and abroad. Mr. Chen has served as a visiting chair professor at Shanghai Jiao Tong University since 2017. He is currently a “Guangqi” fund sponsored professor at Shanghai Jiao Tong University. Since August 2018, he has acted as the Dean of Antai College of Economics and Management at Shanghai Jiao Tong University.

EN
Top