Directors, Supervisors and Senior Management

Directors, Supervisors and Senior Management

Mr. Wu Yifang

. . . .Chief Supervisor

Mr. Wu Yifang, aged 51, joined Fosun Pharma in April 2004 and is currently an executive director, president and chief executive officer of Fosun Pharma. Mr. Wu graduated from Nanjing University of Science and Technology majoring in international trade in June 1996 and obtained an executive master’s degree in business administration (pharmaceutical marketing) from St. Joseph’s University in September 2005. Mr. Wu was qualified as a senior economist. Mr. Wu served as the president, chairman and chief executive officer of Jiangsu Wanbang Biopharmaceuticals Group Co., Ltd from March 2007 to April 2011 and from April 2011 to June 2020, respectively. Mr. Wu has been a non-executive director of Henlius and Sisram Medical Ltd (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 01696) since June 2015 and since October 2016, respectively. Mr. Wu is also currently a representative of the 13th National People’s Congress of Jiangsu Province, an executive member of China Society for Drug Regulation (中國藥品監督管理研究會), a vice chairman of China News of Drug Information Association (中國醫藥新聞信息協會), a rotating chairman of China Nonprescription Medicines Association (中國非處方藥協會), a vice chairman of China Pharmaceutical Industry Association (中國化學製藥工業協會) and a vice chairman of China Pharmaceutical Enterprise Association (中國醫藥企業管理協會) and others.

Mr. Liu Zhengdong

. . . .Supervisor

Mr. Liu Zhengdong, aged 50, independent non-executive Director, has been an independent non-executive Director of the Company since September 2014. He is a lawyer who has more than 26 years of working experience as a practicing lawyer. Mr. Liu graduated from East China University of Political Science and Law (formerly known as East China School of Political Science and Law) with a bachelor’s degree in Law in 1991, and juris master’s degree in 2002. He served as an assistant prosecutor in Railway Transportation branch of Shanghai People’s Procuratorate from July 1991 to June 1994. From June 1994 to October 1998, Mr. Liu worked at Shanghai Hongqiao Law Firm and has been serving as a lawyer. Mr. Liu co-founded Shanghai Junyue Law Firm with others in October 1998 and has been serving as director and chief partner successively. Mr. Liu served as president of the Eighth Session of Shanghai Bar Association and was also honored as National Excellent Lawyer and Shanghai Excellent Non-litigation Lawyer. Currently, Mr. Liu serves as deputy to the Shanghai 15th People’s Congress, director of the National Lawyers Association, president of Shanghai Bankruptcy Administrators Association (上海市破產管 理人協會), vice president of Shanghai General Chamber of Commerce. Mr. Liu also serves as a member of the legal experts of CPC Shanghai Committee (中共上海市委法律專家庫) arbitrators of China International Economic and Trade Arbitration Commission (CIETA), Shanghai International economic and Trade Arbitration Commission (SHIAC) and Shanghai Arbitration Commission (SAC).

Mr. Zhang Hongyu

. . . .Supervisor

Mr. Zhang Hongyu, aged 58, employee representative Supervisor, has been an employee representative Supervisor of the Company since January 2018. Mr. Zhang has over 34 years of working experience. Mr. Zhang obtained a bachelor degree in economics from East China Normal University in July 1985 and a master degree in EMBA from Shanghai Jiao Tong University in December 2007. Mr. Zhang served successively as a staff member and engineer of Human Resource Department of the Shanghai Branch of Chinese Academy of Sciences from July 1985 to September 1992. Mr. Zhang served as the manager of Human Resources Department of Shanghai Keyuan Real Estate Development Co., Ltd. from September 1992 to September 1994 and the manager of Shanghai Huihuang Architectural Decoration Co., Ltd. from October 1994 to August 1996. Mr. Zhang worked at the Shanghai Branch of Chinese Academy of Sciences from September 1996 to October 1999 and finally served as deputy-divisionchief researcher at the Human Resource Department. Mr. Zhang successively served as deputy general manager of Human Resources Department of China Worldbest Group Co., Ltd., head of Human Resources Department of China Worldbest Life Industry Co., Ltd., assistant to president and head of Human Resources Department of China Worldbest Life Industry Co., Ltd. from November 1999 to December 2006. Mr. Zhang served as deputy party secretary and head of Human Resources Department of Sinopharm Logistics Co., Ltd. from March 2007 to June 2009, head of Human Resources Department of Distribution Business Department of the Company and deputy head of Human Resources Department of the Company from July 2009 to September 2010, head of the Party Affairs Department of the Company from September 2010 to January 2018, and deputy secretary of Discipline Inspection Commission and deputy chairman of Labour Union of the Company from December 2012 to January 2018, and secretary of Discipline Inspection Commission and deputy chairman of Labour Union of the Company from January 2018 to May 2018. He has been serving

Ms. Li Xiaojuan

. . . .Supervisor

Ms. Li Xiaojuan, aged 44, is currently a Supervisor of the Company. Ms. Li has served as a Supervisor of the Company since January 2016. Ms. Li has over 18 years of working experience. Ms. Li obtained a bachelor’s degree in real estate operation and management from investment economics department of Dongbei University of Finance & Economics in July 1998 and a master’s degree in national economics (investment economics) with specialty in securities investment from investment economics department of Dongbei University of Finance & Economics in April 2001. Ms. Li is a senior economist, a non-practicing certified public accountant, and an asset valuer. Ms. Li served as the project manager of Beijing Tianhua Accounting Firm from April 2001 to April 2003 and the vice director of strategic cooperation department of TopSun Group from April 2003 to February 2005. Ms. Li served as the manager of finance department of China National Pharmaceutical Industry Corporation from February 2005 to April 2006 and the director of auditing and supervision office and the manager of auditing department of China National Pharmaceutical Industry Corporation from April 2006 to August 2010. Ms. Li joined CNPGC in August 2010 and served as the vice director of investment management department from August 2010 to April 2014. She served as vice director and director of auditing department from April 2014 to January 2019 and has served as director of finance department since January 2019. Ms. Li has served as the Chief Financial Officer of Sinopharm Investment since September 2019.

Ms. Lu Haiqing

. . . .Supervisor

Ms. Lu Haiqing, aged 46. Ms. Lu obtained a master’s degree in accounting from the Chinese University of Hong Kong in December 2012. Ms. Lu is a non-executive member of the Chinese Institute of Certified Public 7 Accountants (CPA) and a non-executive member of the International Certified Internal Auditor (CIA) Association. Ms. Lu has approximately 27 years’ working experience, with all audit experience obtained from February 2000 to June 2006. She had served successively as the project manager of the audit department of Guangxi GuiXinCheng Certified Public Accountants Co., Ltd. (廣西桂鑫誠會計事務所), the project manager of the audit department of Shanghai Huadong Certified Public Accountants Co., Ltd., Guangxi Branch (上海華東會計師事務所有限公司廣西分所), the project manager of the investment department of Shanghai Kangrun Investment Co., Ltd. (上海康潤投資有限公司), and the audit manager of the audit department of Bosideng Corporation Limited (波司登股份有限公司). Since she joined the Company in July 2006, Ms. Lu has been serving as the deputy head of the audit department of the Company. Ms. Lu currently also serves as non-executive directors or supervisors in a number of subsidiaries.

EN
Top